corner

Anna Machacz

Kocham swoją pracę. Jest moją pasją, a pasje trzeba realizować. Bez nich życie nie miałoby blasku a poranki bez dreszczyku emocji straciłyby swój urok. Dla jednych pasją jest zdobywanie szczytów, a dla mnie każdy projekt jest jak wyjście na Mount Everest – długa, ciężka droga prowadzi na szczyt, ale jak już go zdobędę, mam niesamowitą satysfakcję…

O mnie

Wszystko zaczęło się… no właśnie – konia z rzędem temu, kto pamięta, kiedy dokładnie. Na pewno było to bardzo dawno temu, za czasów, gdy jeszcze nie było komórek, kiedy piłam mleko prosto od krowy i bawiłam się na podwórku z koleżankami. Nie myślałam o rzeźbieniu mięśni brzucha, a na wakacje jeździłam pasać owce do Kasinki Małej. Świat był mniej skomplikowany…

To właśnie wtedy pojawiła się chęć zrozumienia otaczającego mnie świata w różnorodnych obszarach. Zaczęłam od pytań, gdzie kończy się tęcza, o kolor trawy, o to, dlaczego wybuchają wulkany, gdzie można znaleźć szczęście, po co ludzie żyją i dlaczego woda jest przezroczysta choć wydaje się niebieska. Nieustannie pytałam i poszukiwałam, ale odpowiedzi nie do końca mnie satysfakcjonowały – bowiem mówione naukowym językiem, zdaniami wielokrotnie złożonymi, z wieloma wyrazami, których znaczenia należało szukać w słowniku wyrazów obcych… były dla mnie zbyt trudne do pojęcia i nudne. Wszak byłam dzieckiem.

Ciumkanie, bagatelizowanie i mówienie o bocianach przynoszących dzieci też jakoś mi nie podchodziło. I tak uczyłam się i uczyłam… zaliczałam kolejne klasy z wyśmienitymi ocenami, ale jakoś nie czułam się mądrzejsza. Nie do końca rozumiałam, po co mi wiedza na temat zasobów pszenicy w Zimbabwe. Nie wiem jak Wam, ale mnie się to do niczego nie przydało, choć przyznaję, że do dziś będę pamiętała, jak ważna jest pogoda dla rolnika.

Te wszystkie doświadczenia edukacyjne spowodowały, iż narodziła się we mnie myśl, że trzeba tę wiedzę przekazywać ciekawiej, co nie oznacza, że infantylniej. Najważniejsze, by zainteresować dzieci, stworzyć im przestrzeń do kreatywnego tworzenia i pozwolić im myśleć. I tak, po różnych doświadczeniach zawodowych, smoczych paradach, setkach warsztatów, stosach zapisanych kartek papieru, kursach dramy, wariackich projektach z niezwykłymi ludźmi, ekscytujących nocnych rozmowach z naukowcami i wielu podróżach, w tym również w głąb siebie, powstała firma Cel Edu Architektura projektów edukacyjnych i kulturalnych oraz Fundacja Naturalnie Edukacyjna.

Kocham swoją pracę. Jest moją pasją, a pasje trzeba realizować. Bez nich życie nie miałoby blasku, a poranki bez dreszczyku emocji straciłyby swój urok. Dla jednych pasją jest zdobywanie szczytów a dla mnie każdy projekt jest jak wyjście na Mount Everest – długa, ciężka droga prowadzi na szczyt, ale jak już go zdobędę, mam niesamowitą satysfakcję…

Książki

W sumie to pisanie bajek zawdzięczam Biedronce, która ogłosiła konkurs na napisanie bajki i postanowiłam wziąć w nim udział. Nagrodą było sto tysięcy złotych! Niestety pieniądze przeszły mi koło nosa, ale dzięki odwadze Pani Dyrektor Dworku Białoprądnickiego – Renacie Lisowskiej – mój pierwszy tekst został wydany. „Podróże pościelotem”, bo o nich mowa, stworzyłam wraz z niezwykłą Kobietą – Magdą Krzysik, która nie dość, że wymyśliła nasz bajkowy środek transportu, to napisała świetne bajki ruchowe, które nadały całości fantastyczny wymiar.

Zaufała mi również Monika Kupnicka z Wodociągów Miasta Krakowa, dzięki której powstała „Wyprawa batyskafem. Misja w Rurogrodzie” i Grzegorz Lenartowicz z Gazety Krakowskiej, który namówił mnie na bajkę o bezpieczeństwie i tak dzieciaki mogły poczytać „Psotnych rycerzy”.

Małe sprostowanie – pierwszą książkę z moim nazwiskiem na okładce wydała Elektrownia Wodna w Niedzicy pt.: „Gra o prąd”, a była ona owocem pracy z dzieciakami z Akademii Młodego Elektryka. Natalko Niemiec – dziękuję!

I nie mogę zapomnieć o fantastycznej współpracy z Magdaleną Ochocką, z którą wydałyśmy „Pomysłownik Niańka”, „Rodzinny przewodnik po Czarnogórze”, „Być jak Brzechwa” i komiks o Tadeuszu Kościuszce.

Ostania pozycja wydawnicza – „Podróż na Wielką Górę. Bajka filozoficzna” – to nowy dla mnie obszar, czyli filozofia, ale dzięki zakręconej kompletnie znajomości z Rafałem Mazurem, udało się stworzyć niezwykłą bajkę, a ilustracje Kamili Golec są perełką!

Scenariusze

Pisanie scenariuszy warsztatów, lekcji, spektakli czy programów edukacyjnych sprawia mi wielką radość!

Trudno jednak byłoby mi przedstawić w tym miejscu wszystkie, które przelałam na papier (tak, tak…najpierw zapisuję myśli na zwykłej kartce papieru:), ale pokażę kilkanaście tytułów, które charakteryzują moją pracę w tym obszarze. 

 • Królestwo zakręconego czasu, czyli bajka o mądrych dzieciach (scenariusz spektaklu teatralnego)
 • Wyprawa batyskafem. Misja Skratek (scenariusz spektaklu teatralnego)
 • Kto i skąd wydobywa sól. Listy z kopalni – (scenariusz inspiracji do zajęć dla dzieci) 
 • Wpływ prawidłowego żywienia dla ludzi wraz z grą klasową Architekci smaku (scenariusz lekcji dla młodzieży)
 • Być aktorem prosta sprawa (scenariusz szkolenia dla nauczycieli) 
 • Ruchome zdjęcia. O tym jak w prosty sposób zrobić z dziećmi film animowany (scenariusz szkolenia dla nauczycieli)
 • Architektura eventów (scenariusz szkolenia dla firm) 
 • Twórcza praca z dziećmi. Trening kreatywności (scenariusz szkolenia dla firm) 
 • Niezwykłe przygody Tadeusza Kościuszki (scenariusz filmu zrealizowanego metodą animacji poklatkowej)
 • Smogor Niszczyciel. Tlenek Odnowiciel (scenariusz filmu zrealizowanego metodą animacji poklatkowej)
 • Liga Superbohaterów (scenariusz filmu zrealizowanego metodą animacji poklatkowej)
 • W co bawią się dzieci na całym świecie (scenariusz imprezy)
 • Chiński Nowy Rok dla Instytutu Konfucjusza w Krakowie (scenariusz imprezy)
 • Wynalazki, które zmieniły świat (scenariusz imprezy)
 • Jak powstaje gazeta (scenariusz imprezy)

Do moich ulubionych należą: 

 • „Wyprawa batyskafem. Misja Skratek”
  Spektakl, do którego miałam przyjemność napisać scenariusz. Akcja przedstawienia rozgrywa się w … kanałach, a niezwykłym pojazdem, którym podróżują bohaterowie jest batyskaf. Spektakl jest dedykowany dzieciom w wieku przedszkolnym i zrealizowały go Wodociągi Miasta Krakowa.
 • „Królestwo zakręconego czasu, czyli bajka o mądrych dzieciach”
  Spektakl zrealizowany przeze mnie wraz ze Strażą Miejską Miasta Krakowa. To interaktywne przedstawienie łączy muzykę, słowo, śpiew i teatralne środki wyrazu oraz przekazuje ważne treści dotyczące zachowania na drodze, środków ostrożności w kontakcie ze zwierzętami i reguł postępowania wobec obcych.
 • „Tadeusz Kościuszko – Narodowa Lekcja Historii”
  Widowisko plenerowe zrealizowane dla Dworku Białoprądnickiego wraz z Alicją Karczmarską-Strzebońską. Opowiadało one o najciekawszych i najbardziej emocjonujących wydarzeniach w życiu Naczelnika. Obrazy teatralne z życia Kościuszki przygotowała młodzież ze szkół krakowskich.
 • „Misja ratunkowa, czyli jak przedszkolaki uratowały słońce”
  Widowisko plenerowe zrealizowane z 200 przedszkolakami poruszające niezwykle ważny temat ekologii i zagrożeń płynących z zaniedbań człowieka.

Ścieżki Edukacyjne

Już sama nie wiem, czy bardziej lubię tworzyć bajki dla dzieci, czy przygotowywać projekty autorskich ścieżek dydaktycznych. Jedno i drugie wymaga zamknięcia oczu i przeniesienia się w świat niedostępny nam na co dzień. Przy bajkach odwiedzam magiczne miejsca, a przygotowanie ścieżki wymaga ode mnie podróży w czasie i przestrzeni, wędrówek śladami przeszłości czy spotkań z zapomnianymi bohaterami. Są one wielkim wyzwaniem, ale gdy już powstaną i pierwsi goście dotkną, zaczytają się, posłuchają historii lub też nasycą oczy fantastycznymi obrazami, to radość jest niezwykła.

Przygotowywane przeze mnie i mój zespół ścieżki pozwalają dostrzec wyjątkowość i atrakcyjność zasobów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego poprzez niezwykłe instalacje, które wykraczają poza standardowe opisy na tablicach.

Warsztaty

Gdy po kilkunastu latach pracy z dziećmi naszła mnie myśl, że może już czas zakończyć ten rozdział mojego życia zawodowego, to zobaczyłam te wszystkie uśmiechnięte twarze dzieciaków, które biorą udział w moich zajęciach i… odrzuciłam ją natychmiast.

Najpiękniejsze w tej pracy jest bycie blisko dzieci, gdy odkrywają świat i zadają setki pytań, na które często nie znam odpowiedzi. Spacer z nimi po krętych ścieżkach teatru, literatury, sztuki, nauki to niezwykła wyprawa, która pozwala przekraczać granice wyobraźni, czego nam – dorosłym – tak bardzo brakuje!

Przeprowadziłam setki warsztatów, widziałam tysiące dzieciaków i dziś wiem, że najlepszym wynagrodzeniem jest ich radość!

Poniżej przedstawiam wybrane tematy warsztatów, do których przygotowałam scenariusze i miałam przyjemność przeprowadzić:

 • program Teatr bliżej szkoły – cykl działań teatralnych
 • programy edukacyjne: Park Sztuki, Ze sztuką dookoła świata, Kino dla Malucha, Dinoweek, EkoKino
 • projekt przyrodniczy Mali strażnicy przyrody dla Konsulatu Czarnogóry w Krakowie (nagroda: Słonecznik)
 • Opowieści Bajarki – cykl warsztatów mitologicznych
 • Warsztaty dookoła świata – cykl warsztatów podróżniczych
 • Rodzinna fabryka pomysłów – cykl warsztatów artystycznych
 • Podróż do wnętrza człowieka – cykl warsztatów anatomicznych
 • Agenci na tropie… – cykl warsztatów detektywistycznych
 • Od glinianej tabliczki po e-booka – cykl warsztatów o papierze
 • Podróż do wnętrza książki – cykl warsztatów o książce
 • Eko Akcja – Segregacja – cykl warsztatów ekologicznych
 • Pracownia odkrywania świata – cykl warsztatów naukowych
 • Historia orła białego – cykl warsztatów patriotycznych
 • Wariacje ilustracje – cykl warsztatów ilustratorskich
 • Tajemnice Podgórza– gra terenowa
 • Perły architektury Krakowa – gra terenowa

Imprezy

A co tu robi smok zapytała moja młodsza córka? 🙂

Jako symbol mądrości (między innymi) towarzyszy mi od prawie 20 lat, od kiedy to po raz pierwszy padł z ust Dyrektora Teatru Groteska, pomysł organizacji Wielkiej Parady Smoków. I stało się! Początki nie były łatwe, ale wspólnymi siłami, w fantastycznej ekipie, wypracowaliśmy scenariusz jednej z najbardziej znanych obecnie imprez w Krakowie. Przy Paradzie nauczyłam się, czym jest organizacja eventów i jak opanowywać stres, gdy przygotowany scenariusz możesz wyrzucić do kosza. Jak być elastycznym i spokojnym… i wiele innych ważnych rzeczy, które pozwoliły mi na przygotowanie wielu małych i dużych imprez.

Dziś wiem jedno, że mała impreza wymaga ode mnie takiej samej uważności jak wielki event, a współpraca z ludźmi jest kluczem do sukcesu. No i szacunek – do pana ochroniarza, pani sprzątającej, podwykonawców, klientów, uczestników – jednym słowem: wszystkich.

Poniżej kilka moich ulubionych imprez, które organizowałam lub współorganizowałam. Wszystkich nie sposób przedstawić.

 • Wielka Parada Smoków (pięć edycji)
 • Pikniki z Latawcem dla Gmin Łapsze Niżne i Czorsztyn
 • Festiwale Wody dla Wodociągów Krakowskich
 • Święty Mikołaj dzieciom (impreza realizowana „na żywo” z TVP Kraków)
 • Reality Shopka Show (pięć edycji)
 • Wyzwolenie Miasta Krakowa
 • Otwarcie Mostu Zwierzynieckiego
 • Otwarcia pierwszego w Europie Parku Mega Owadów
 • Festiwal Edu Inspiracji
 • I i II Maraton Klanzy
 • Święto Czosnku

I dodatkowo:

 • Konferencje dla nauczycieli – ehh… nie umiem policzyć 🙂
 • Bardzooooo dużo imprez dla galerii handlowych

Ludzie

Amerykański psycholog – Carl Rogers – wypowiedział kiedyś przepiękne słowa:

Ludzie są tak niezwykli jak zachody słońca, jeśli pozwolisz im takimi być. Kiedy patrzę na zachód, nie łapię się na mówieniu: “Rozjaśnij nieco pomarańcz w prawym rogu.” Nie próbuję kontrolować zachodu. Oglądam go z zachwytem nad tym, jak się rozprzestrzenia.

Na mojej drodze życiowej pojawili się niezwykli ludzie, którzy pozwolili mi być sobą i stali się wielkimi przyjaciółmi. Niektórzy towarzyszą mi w drodze zawodowej od wielu lat i spotkania z nimi, wspólna praca, burze myśli, rozmowy prowadzone godzinami są dla mnie wielką wartością i nie byłabym tu, gdzie jestem, bez ich towarzystwa. Pojawili się i zostali w moim życiu a dzięki nim moja praca ciągle jest wielką przygodą, która zaskakuje, bawi i uczy mnie!

Spotkanie z człowiekiem, rozmowa, spojrzenia, emocje – to coś, co kształtuje nas i nadaje życiu sens.

 

Liczby

111 000 dzieci wzięło udział w moich warsztatach edukacyjnych.

52 000 dziecięcych rączek oklaskiwało spektakle, które współtworzyłam.

30 000 książek dla dzieci zostało wydrukowanych, których byłam autorką lub współautorką.

Stworzyłam ponad 450 scenariuszy warsztatów dla dzieci, nauczycieli, firm, instytucji.

Zorganizowałam 350 eventów na terenie Małopolski.

Zrealizowałam 300 projektów edukacyjnych i kulturalnych.

Zorganizowałam ponad 100 konferencji w obszarze edukacji.

Przeprowadziłam ponad 50 szkoleń dla nauczycieli i pracowników firm.

Media

Przełącz się na czyste powietrze – TVP Podhale

Reportaż z imprezy w Niedzickim GOK-u

IV Festiwal Wody – 10 urodziny Akademii Kropelki

Wideorelacja – Telewizja Kraków

Światowy Dzień Wody 2019 – MPWiK

Wideorelacja – Telewizja Kraków
Artykuł – FAKT24

III Festiwal Wody – woda nas kręci!
/Wodociągi Krakowskie/ 29 września 2018

Wideorelacja – YouTube

Spiska gra planszowa

Gra w Spisz – Telewizja Podhale

Wieża widokowa w koronach drzew – Konferencja prasowa

MTV 24: 7 lipca 2018

Ścieżka w koronach drzew – „W poszukiwaniu zaginionego…” – wywiad z Anną Machacz

Weekend z TVS w Słotwinach Arenie 08.07.2018

II Festiwal Wody /Wodociągi Krakowskie/

Kronika Krakowska: 21 października 2017

Latawce, dmuchawce, wiatr… TVP Podhale

Reportaż z imprezy na Łapszance /Gmina Łapsze Niżne/

Gazeta Krakowska, 24 października 2016

http://www.gazetakrakowska.pl/wiadomosci

Kontakt

E-mail: anna@machacz.eu

 

Strony internetowe:

Cel-Edu!: www.cel-edu.pl

Fundacja Naturalnie Edukacyjna: www.fundacja-edukacyjna.pl

Droga harmonii: www.drogaharmonii.pl

"Show Menu"