Kocham swoją pracę. Jest moją pasją, a pasje trzeba realizować. Bez nich życie nie miałoby blasku a poranki bez dreszczyku emocji straciłyby swój urok. Dla jednych pasją jest zdobywanie szczytów, a dla mnie każdy projekt jest jak wyjście na Mount Everest – długa, ciężka droga prowadzi na szczyt, ale jak już go zdobędę, mam niesamowitą satysfakcję…
O mnie
Wszystko zaczęło się… no właśnie – konia z rzędem temu, kto pamięta, kiedy dokładnie. Na pewno było to bardzo dawno temu, za czasów, gdy jeszcze nie było komórek, kiedy piłam mleko prosto od krowy i bawiłam się na podwórku z koleżankami. Nie myślałam o rzeźbieniu mięśni brzucha, a na wakacje jeździłam pasać owce do Kasinki Małej. Świat był mniej skomplikowany…
To właśnie wtedy pojawiła się chęć zrozumienia otaczającego mnie świata w różnorodnych obszarach. Zaczęłam od pytań, gdzie kończy się tęcza, o kolor trawy, o to, dlaczego wybuchają wulkany, gdzie można znaleźć szczęście, po co ludzie żyją i dlaczego woda jest przezroczysta choć wydaje się niebieska. Nieustannie pytałam i poszukiwałam, ale odpowiedzi nie do końca mnie satysfakcjonowały – bowiem mówione naukowym językiem, zdaniami wielokrotnie złożonymi, z wieloma wyrazami, których znaczenia należało szukać w słowniku wyrazów obcych… były dla mnie zbyt trudne do pojęcia i nudne. Wszak byłam dzieckiem.
Ciumkanie, bagatelizowanie i mówienie o bocianach przynoszących dzieci też jakoś mi nie podchodziło. I tak uczyłam się i uczyłam… zaliczałam kolejne klasy z wyśmienitymi ocenami, ale jakoś nie czułam się mądrzejsza. Nie do końca rozumiałam, po co mi wiedza na temat zasobów pszenicy w Zimbabwe. Nie wiem jak Wam, ale mnie się to do niczego nie przydało, choć przyznaję, że do dziś będę pamiętała, jak ważna jest pogoda dla rolnika.
Te wszystkie doświadczenia edukacyjne spowodowały, iż narodziła się we mnie myśl, że trzeba tę wiedzę przekazywać ciekawiej, co nie oznacza, że infantylniej. Najważniejsze, by zainteresować dzieci, stworzyć im przestrzeń do kreatywnego tworzenia i pozwolić im myśleć. I tak, po różnych doświadczeniach zawodowych, smoczych paradach, setkach warsztatów, stosach zapisanych kartek papieru, kursach dramy, wariackich projektach z niezwykłymi ludźmi, ekscytujących nocnych rozmowach z naukowcami i wielu podróżach, w tym również w głąb siebie, powstała firmaCel Edu Architektura projektów edukacyjnych i kulturalnychorazFundacja Naturalnie Edukacyjna.
Kocham swoją pracę. Jest moją pasją, a pasje trzeba realizować. Bez nich życie nie miałoby blasku, a poranki bez dreszczyku emocji straciłyby swój urok. Dla jednych pasją jest zdobywanie szczytów a dla mnie każdy projekt jest jak wyjście na Mount Everest – długa, ciężka droga prowadzi na szczyt, ale jak już go zdobędę, mam niesamowitą satysfakcję…
Książki
W sumie to pisanie bajek zawdzięczam Biedronce, która ogłosiła konkurs na napisanie bajki i postanowiłam wziąć w nim udział. Nagrodą było sto tysięcy złotych! Niestety pieniądze przeszły mi koło nosa, ale dzięki odwadze Pani Dyrektor Dworku Białoprądnickiego – Renacie Lisowskiej – mój pierwszy tekst został wydany.„Podróże pościelotem”, bo o nich mowa, stworzyłam wraz z niezwykłą Kobietą – Magdą Krzysik, która nie dość, że wymyśliła nasz bajkowy środek transportu, to napisała świetne bajki ruchowe, które nadały całości fantastyczny wymiar.
Zaufała mi również Monika Kupnicka z Wodociągów Miasta Krakowa, dzięki której powstała„Wyprawa batyskafem. Misja w Rurogrodzie”i Grzegorz Lenartowicz z Gazety Krakowskiej, który namówił mnie na bajkę o bezpieczeństwie i tak dzieciaki mogły poczytać„Psotnych rycerzy”.
Małe sprostowanie – pierwszą książkę z moim nazwiskiem na okładce wydała Elektrownia Wodna w Niedzicy pt.:„Gra o prąd”, a była ona owocem pracy z dzieciakami z Akademii Młodego Elektryka. Natalko Niemiec – dziękuję!
I nie mogę zapomnieć o fantastycznej współpracy z Magdaleną Ochocką, z którą wydałyśmy„Pomysłownik Niańka”, „Rodzinny przewodnik po Czarnogórze”, „Być jak Brzechwa” i komiks o Tadeuszu Kościuszce.
Ostania pozycja wydawnicza –„Podróż na Wielką Górę. Bajka filozoficzna”– to nowy dla mnie obszar, czyli filozofia, ale dzięki zakręconej kompletnie znajomości z Rafałem Mazurem, udało się stworzyć niezwykłą bajkę, a ilustracje Kamili Golec są perełką!
Podróże Pościelotem
Autorzy: Anna Machacz, Magdalena Krzysik
Wydawnictwo: Fundacja Biznes Mama
Ilustracje: Alicja Karczmarska-Strzebońska
Rok wydania: 2015
„Podróże pościelotem” to książka wyjątkowa, która powstała z połączenia dwóch pasji: opowiadania historii i ruchu. To także jedna z nielicznych w Polsce propozycji literackich dla dzieci, która może być czytana dzieciom zarówno indywidualnie przez rodziców, jak również całym grupom przez wychowawcę/nauczycielkę/animatora. „Podróże pościelotem” to coś więcej niż zwykła książka: to także dosłowna – ruchowa – wyprawa do niezwykłych krain.
„Podróże pościelotem” to pomysł na ruch poprzez bajki. Z najnowszych badań wynika, że dzieci mają coraz bardziej siedzący tryb życia: siedzą w szkole, odrabiając zadania, przed telewizorem, laptopem lub tabletem. A siedzenie jest tak szkodliwe, że zostało nazwane nowym paleniem. Żeby dziecku prawidłowo rozwinął się system nerwowy, malec musi się turlać, ruszać, skakać, czyli po prostu się ruszać! Ruch jest najlepszą profilaktyką chorób i wad postawy, a do tego poprawia koncentrację, pamięć i… humor.
Znajdziecie tu wszystko, co najistotniejsze dla młodych odbiorców: barwną historię, ruch, edukację i przede wszystkim doskonałą zabawę!
Podróż na Wielką Górę. Bajka filozoficzna
Autorzy: Anna Machacz, Rafał Mazur
Ilustracje: Kamila Golec
Wydawca: Fundacja Naturalnie Edukacyjna
Rok wydania: 2019
Bohaterką bajki jest Lin – ciekawa życia i świata dziewczynka. Właśnie zaczęła naukę pisania i czytania, a jej tata – aby odpowiedzieć na trudne pytania córki – daje jej w prezencie książkę Filozofa. Niestety książka ulega zniszczeniu. Bohaterka postanawia odnaleźć Filozofa, by dowiedzieć się, co dokładnie w niej napisał, a po drodze przeżywa mnóstwo przygód, które okazują się być najlepszą lekcją życia.
Na pytanie, czy dzieci powinny poznawać filozofię, autorzy bajki odpowiadają: „Głośno i wyraźnie mówimy TAK! Dlaczego? Bowiem filozofia uczy twórczego i skutecznego myślenia. Przekonacie się o tym, poznając bohaterkę naszej bajki – rezolutną i ciekawą Lin. Podczas swojej wyprawy na Wielką Górę spotka niezwykłych ludzi, porozmawia z rzeką i znajdzie odpowiedzi na wiele trudnych pytań, które zadają na co dzień dzieci i… dorośli.”
Opowieści Czarodzieja Profilaktikusa
Autorzy: Anna Machacz, Paweł Zaborski
Ilustracje: Elżbieta Wituła oraz autorzy projektu „Pokaż mi bajkę”
Wydawca: Fundacja Biznes Mama
Rok wydania: 2016
Profilaktikus to Czarodziej o wielkim sercu i światłym umyśle, który z wielkim kunsztem rozwiązuje problemy mieszkańców odwiedzanych przez siebie krain.
Jak każda bajka, i ta niesie ze sobą wiele ważnych lekcji, które i młodsi i starsi czytelnicy powinni zachować w sercu i kierować się nimi w codziennym życiu. Przekonujemy się jak można pokolorować świat, by stał się on piękniejszy, jak ulotna jest magia, a trwałe są tylko takie wartości jak zaufanie, szacunek, szlachetność, tolerancja, przyjaźń, bo przecież „Nie da się wyczarować przyjaźni, rodzi się ona w sercach, które chcą się porozumieć…”
I wreszcie najważniejsza myśl w bajce dotyczy świata dorosłych, bowiem to od nich zależy szczęście dzieci. Istotne, by uświadomili sobie, iż warto czasem zostawić diamenty, by zobaczyć co jest dla nich prawdziwym szczęściem.
Wyprawa batyskafem. Misja w Rurogrodzie
Autor: Anna Machacz
Ilustracje: Małgorzata Zając
Wydawca: Wodociągi Krakowskie
Rok wydania: 2018
Książka została wydana w marcu 2018 roku, powstała we współpracy z Wodociągami Miasta Krakowa.
Podczas lektury odbywamy niesamowitą podróż rurociągiem, przy okazji spotykając się twarzą w twarz z dziwnymi organizmami, które pomagają oczyszczać ścieki, a ponadto mamy szansę nauczyć się chemicznych zaklęć.
W wyprawie towarzyszą nam Olek, Adaś, Zosia oraz Franek – członkowie KNOTu, czyli Klubu Nieustraszonych Odkrywców Tajemnic.
Psotni Rycerze. Misja w Baśniogrodzie
Autor: Anna Machacz
Ilustracje: Alicja Kaczmarska-Strzebońska
Wydawca: Gazeta Krakowska
Rok wydania: 2018
Bajka opowiada o niebezpiecznych przygodach czwórki przyjaciół Eumocji, Encyklopediusza, Silniusza i Teleportiusza, którzy postanowili uczyć najmłodszych mieszkańców jak bezpiecznie zachowywać się na drodze i jak spędzać czas świetnie się bawiąc. Ich niezwykłe moce pomogły wielu mieszkańcom Królestwa Baśniogrodu.
Rodzinny przewodnik po Czarnogórze
Autor: Anna Machacz, Magdalena Ochocka
Wydawca: Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”
Rok wydania: 2018
Czarnogóra to jeden z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych krajów w Europie, choć jedocześnie jeden z najmniej znanych. Czarnogóra to rozległe plaże nad lazurowym Adriatykiem i wysokie, skaliste góry niemalże wyrastające z morza, to jeziora i równiny z gajami oliwnymi.
Wraz z młodymi uczestnikami warsztatów o Czarnogórze stworzyliśmy nietypowy przewodnik po tym niezwykłym kraju. Młodzi podróżnicy przygotowali ciekawe szlaki i „zdjęcia” wyjątkowych miejsc.
Być jak Brzechwa
Redakcja: Anna Machacz, Magdalena Ochocka
Ilustracje: Małgorzata Zając
Wydawca: Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”
Rok wydania: 2018
Utwory Jana Brzechwy towarzyszą wielu pokoleniom w dojrzewaniu i dorastaniu, bowiem uczą, bawią i kształtują wrażliwość na piękno świata, a dodatkowo pobudzają wyobraźnię, bowiem oddziałują na wszystkie zmysły.
Wiersze Jana Brzechwy pomagają w rozumieniu wartości takich jak, np. piękno, dobro, prawda, miłość, szacunek, tolerancja czy przyjaźń. Są to wartości podstawowe, na których można oprzeć wychowanie.
Książeczka zawiera piękne ilustracje, interesujące opowiadania i zabawne wierszyki, których inspiracją były wiersze Jana Brzechwy.
Scenariusze
Pisanie scenariuszy warsztatów, lekcji, spektakli czy programów edukacyjnych sprawia mi wielką radość!
Trudno jednak byłoby mi przedstawić w tym miejscu wszystkie, które przelałam na papier (tak, tak…najpierw zapisuję myśli na zwykłej kartce papieru:), ale pokażę kilkanaście tytułów, które charakteryzują moją pracę w tym obszarze.
Królestwo zakręconego czasu, czyli bajka o mądrych dzieciach (scenariusz spektaklu teatralnego)
Kto i skąd wydobywa sól. Listy z kopalni – (scenariusz inspiracji do zajęć dla dzieci)
Wpływ prawidłowego żywienia dla ludzi wraz z grą klasową Architekci smaku(scenariusz lekcji dla młodzieży)
Być aktorem prosta sprawa (scenariusz szkolenia dla nauczycieli)
Ruchome zdjęcia. O tym jak w prosty sposób zrobić z dziećmi film animowany (scenariusz szkolenia dla nauczycieli)
Architektura eventów (scenariusz szkolenia dla firm)
Twórcza praca z dziećmi. Trening kreatywności (scenariusz szkolenia dla firm)
Niezwykłe przygody Tadeusza Kościuszki (scenariusz filmu zrealizowanego metodą animacji poklatkowej)
Smogor Niszczyciel. Tlenek Odnowiciel (scenariusz filmu zrealizowanego metodą animacji poklatkowej)
Liga Superbohaterów (scenariusz filmu zrealizowanego metodą animacji poklatkowej)
W co bawią się dzieci na całym świecie (scenariusz imprezy)
Chiński Nowy Rok dla Instytutu Konfucjusza w Krakowie (scenariusz imprezy)
Wynalazki, które zmieniły świat (scenariusz imprezy)
Jak powstaje gazeta (scenariusz imprezy)
Do moich ulubionych należą:
„Wyprawa batyskafem. Misja Skratek” Spektakl, do którego miałam przyjemność napisać scenariusz. Akcja przedstawienia rozgrywa się w … kanałach, a niezwykłym pojazdem, którym podróżują bohaterowie jest batyskaf. Spektakl jest dedykowany dzieciom w wieku przedszkolnym i zrealizowały go Wodociągi Miasta Krakowa.
„Królestwo zakręconego czasu, czyli bajka o mądrych dzieciach” Spektakl zrealizowany przeze mnie wraz ze Strażą Miejską Miasta Krakowa. To interaktywne przedstawienie łączy muzykę, słowo, śpiew i teatralne środki wyrazu oraz przekazuje ważne treści dotyczące zachowania na drodze, środków ostrożności w kontakcie ze zwierzętami i reguł postępowania wobec obcych.
„Tadeusz Kościuszko – Narodowa Lekcja Historii” Widowisko plenerowe zrealizowane dla Dworku Białoprądnickiego wraz z Alicją Karczmarską-Strzebońską. Opowiadało one o najciekawszych i najbardziej emocjonujących wydarzeniach w życiu Naczelnika. Obrazy teatralne z życia Kościuszki przygotowała młodzież ze szkół krakowskich.
„Misja ratunkowa, czyli jak przedszkolaki uratowały słońce” Widowisko plenerowe zrealizowane z 200 przedszkolakami poruszające niezwykle ważny temat ekologii i zagrożeń płynących z zaniedbań człowieka.
Ścieżki Edukacyjne
Już sama nie wiem, czy bardziej lubię tworzyć bajki dla dzieci, czy przygotowywać projekty autorskich ścieżek dydaktycznych. Jedno i drugie wymaga zamknięcia oczu i przeniesienia się w świat niedostępny nam na co dzień. Przy bajkach odwiedzam magiczne miejsca, a przygotowanie ścieżki wymaga ode mnie podróży w czasie i przestrzeni, wędrówek śladami przeszłości czy spotkań z zapomnianymi bohaterami. Są one wielkim wyzwaniem, ale gdy już powstaną i pierwsi goście dotkną, zaczytają się, posłuchają historii lub też nasycą oczy fantastycznymi obrazami, to radość jest niezwykła.
Przygotowywane przeze mnie i mój zespół ścieżki pozwalają dostrzec wyjątkowość i atrakcyjność zasobów dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego poprzez niezwykłe instalacje, które wykraczają poza standardowe opisy na tablicach.
Spacerując w koronie drzew poznamy zasoby przyrodnicze i kulturowe terenu Krynicy i jej okolic, między innymi ciekawe rośliny, niezwykłe zwierzaki zamieszkujące okoliczne łąki i lasy. Usłyszymy oddech Ziemi i poznamy błękitne morze (Paratetydę), które dawniej rozciągało się na tych terenach i jego mieszkańców, żyjących kilkanaście milionów lat temu.
Zatrzymamy się w miejscach, które opowiedzą o legendarnych postaciach mitologii słowiańskiej takich jak julki, bajczychy czy bzionki. Spojrzymy przez dziurkę od klucza do najciekawszych zabytków architektury drewnianej, czyli cerkwi szklaku krynickiego.
Ścieżka chroni również pamięć o wołoskich pasterzach, dzięki którym narodziła się Łemkowszczyzna.
„To się w ścieku nie mieści!” Oczyszczalnia ścieków Kraków Płaszów
To propozycja edukacyjna poświęcona tematyce ścieków, na którą składają się tablice informacyjne oraz instalacje interaktywne, które pomagają zrozumieć procesy zachodzące w oczyszczalni oraz uświadamiają wpływ i znaczenie codziennych czynności na stan środowiska przyrodniczego. Taka formuła zwiedzania mobilizuje uczestników do działania, rozbudza ich ciekawość oraz pokazuje realny wpływ ich zachowań na środowisko naturalne.
„Papierowe historie” Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” w Krakowie
Głównym bohaterem ścieżki stał się papier, związany historycznie z miejscem położenia Dworku Białoprądnickiego. Składały się na nią instalacje wielkoformatowe, które przybliżały dzieciom w sposób nietypowy historię papieru.
„ABC ogrodnictwa miejskiego” Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
Mobilnej wystawa edukacyjna „ABC ogrodnictwa miejskiego”, zawiera podstawowe informacje na temat hodowli, nawadniania i podlewania roślin oraz kompostowania.
Moduły poza częścią merytoryczną związaną z głównym tematem wystawy, zawierają obszar zabaw dla dzieci, z zadaniami dla najmłodszych uczestników wystawy.
Warsztaty
Gdy po kilkunastu latach pracy z dziećmi naszła mnie myśl, że może już czas zakończyć ten rozdział mojego życia zawodowego, to zobaczyłam te wszystkie uśmiechnięte twarze dzieciaków, które biorą udział w moich zajęciach i… odrzuciłam ją natychmiast.
Najpiękniejsze w tej pracy jest bycie blisko dzieci, gdy odkrywają świat i zadają setki pytań, na które często nie znam odpowiedzi. Spacer z nimi po krętych ścieżkach teatru, literatury, sztuki, nauki to niezwykła wyprawa, która pozwala przekraczać granice wyobraźni, czego nam – dorosłym – tak bardzo brakuje!
Przeprowadziłam setki warsztatów, widziałam tysiące dzieciaków i dziś wiem, że najlepszym wynagrodzeniem jest ich radość!
Poniżej przedstawiam wybrane tematy warsztatów, do których przygotowałam scenariusze i miałam przyjemność przeprowadzić:
programTeatr bliżej szkoły– cykl działań teatralnych
programy edukacyjne: Park Sztuki, Ze sztuką dookoła świata, Kino dla Malucha, Dinoweek, EkoKino
projekt przyrodniczyMali strażnicy przyrodydla Konsulatu Czarnogóry w Krakowie (nagroda: Słonecznik)
Opowieści Bajarki– cykl warsztatów mitologicznych
Warsztaty dookoła świata – cykl warsztatów podróżniczych
Rodzinna fabryka pomysłów – cykl warsztatów artystycznych
Podróż do wnętrza człowieka – cykl warsztatów anatomicznych
Agenci na tropie…– cykl warsztatów detektywistycznych
Od glinianej tabliczki po e-booka– cykl warsztatów o papierze
Podróż do wnętrza książki– cykl warsztatów o książce
Eko Akcja – Segregacja– cykl warsztatów ekologicznych
Pracownia odkrywania świata– cykl warsztatów naukowych
Historia orła białego – cykl warsztatów patriotycznych
Wariacje ilustracje – cykl warsztatów ilustratorskich
Tajemnice Podgórza– gra terenowa
Perły architektury Krakowa– gra terenowa
Imprezy
A co tu robi smok zapytała moja młodsza córka? 🙂
Jako symbol mądrości (między innymi) towarzyszy mi od prawie 20 lat, od kiedy to po raz pierwszy padł z ust Dyrektora Teatru Groteska, pomysł organizacji Wielkiej Parady Smoków. I stało się! Początki nie były łatwe, ale wspólnymi siłami, w fantastycznej ekipie, wypracowaliśmy scenariusz jednej z najbardziej znanych obecnie imprez w Krakowie. Przy Paradzie nauczyłam się, czym jest organizacja eventów i jak opanowywać stres, gdy przygotowany scenariusz możesz wyrzucić do kosza. Jak być elastycznym i spokojnym… i wiele innych ważnych rzeczy, które pozwoliły mi na przygotowanie wielu małych i dużych imprez.
Dziś wiem jedno, że mała impreza wymaga ode mnie takiej samej uważności jak wielki event, a współpraca z ludźmi jest kluczem do sukcesu. No i szacunek – do pana ochroniarza, pani sprzątającej, podwykonawców, klientów, uczestników – jednym słowem: wszystkich.
Poniżej kilka moich ulubionych imprez, które organizowałam lub współorganizowałam. Wszystkich nie sposób przedstawić.
Wielka Parada Smoków(pięć edycji)
Pikniki z Latawcem dla Gmin Łapsze Niżne i Czorsztyn
Festiwale Wody dla Wodociągów Krakowskich
Święty Mikołaj dzieciom (impreza realizowana „na żywo” z TVP Kraków)
Reality Shopka Show (pięć edycji)
Wyzwolenie Miasta Krakowa
Otwarcie Mostu Zwierzynieckiego
Otwarcia pierwszego w Europie Parku Mega Owadów
Festiwal Edu Inspiracji
I i II Maraton Klanzy
Święto Czosnku
I dodatkowo:
Konferencje dla nauczycieli – ehh… nie umiem policzyć 🙂
Bardzooooo dużo imprez dla galerii handlowych
Ludzie
Amerykański psycholog – Carl Rogers – wypowiedział kiedyś przepiękne słowa:
Ludzie są tak niezwykli jak zachody słońca, jeśli pozwolisz im takimi być. Kiedy patrzę na zachód, nie łapię się na mówieniu: “Rozjaśnij nieco pomarańcz w prawym rogu.” Nie próbuję kontrolować zachodu. Oglądam go z zachwytem nad tym, jak się rozprzestrzenia.
Na mojej drodze życiowej pojawili się niezwykli ludzie, którzy pozwolili mi być sobą i stali się wielkimi przyjaciółmi. Niektórzy towarzyszą mi w drodze zawodowej od wielu lat i spotkania z nimi, wspólna praca, burze myśli, rozmowy prowadzone godzinami są dla mnie wielką wartością i nie byłabym tu, gdzie jestem, bez ich towarzystwa. Pojawili się i zostali w moim życiu a dzięki nim moja praca ciągle jest wielką przygodą, która zaskakuje, bawi i uczy mnie!
Spotkanie z człowiekiem, rozmowa, spojrzenia, emocje – to coś, co kształtuje nas i nadaje życiu sens.
Liczby
111 000dzieci wzięło udział w moich warsztatach edukacyjnych.
52 000dziecięcych rączek oklaskiwało spektakle, które współtworzyłam.
30 000książek dla dzieci zostało wydrukowanych, których byłam autorką lub współautorką.
Stworzyłam ponad450scenariuszy warsztatów dla dzieci, nauczycieli, firm, instytucji.
Zorganizowałam350eventów na terenie Małopolski.
Zrealizowałam300projektów edukacyjnych i kulturalnych.
Zorganizowałam ponad100konferencji w obszarze edukacji.
Przeprowadziłam ponad50szkoleń dla nauczycieli i pracowników firm.